Odsłonięcie pomnika w Hołdzie Harcerzom w Suszu

1 paź

Podczas wczorajszych obchodów 84. rocznicy powstania Szarych Szeregów i Polskiego Państwa Podziemnego, prowadzący uroczystość pwd. Kamil Woźniak powitał zgromadzonych w Parku Harcerzy Ziemi Suskiej słowami: „Myślę, że fakt, iż tak licznie się tutaj zgromadziliśmy, świadczy też o tym, że harcerze tacy jak my są dla nas wzorem, że wszyscy chcielibyśmy być jak oni w tym sensie, że chcielibyśmy zawsze pozostać wierni ideałom, że chcielibyśmy pozostać wierni wartościom jakie czynią z nas harcerzy. Dziś odsłonimy pomnik w hołdzie tym, którzy złożyli ofiarę życia na ołtarzu ojczyzny, ale także tym, którzy całe życie poświęcili walce o niepodległość i suwerenny byt Rzeczypospolitej. To piękne, że pamięć o tych wspaniałych, młodych harcerzach przetrwała w naszych sercach.” ⚜️🇵🇱

Wstęp do uroczystości poprzedziło wprowadzenie sztandarów, pocztu flagowego z odśpiewaniem hymnu państwowego i uroczyste odczytanie apelu pamięci poległych harcerzy. 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Celem uroczystości było odsłonięcie pomnika poświęconego w Hołdzie Harcerzom poległym w walce o Niepodległą Polskę, którzy stali się najważniejszym rozdziałem w kartach historii naszej organizacji i całego narodu. Wielu z nich umarło jako bohaterowie i do dziś są wzorem do naśladowania dla wielu Polaków. Członkowie Szarych Szeregów byli wystawieni na najcięższą próbę i mimo śmierci wielu z nich – pozostali niezwyciężonymi. Swoim życiem udowodnili, że można pięknie żyć i pięknie umierać. Ich śmierć nie była daremna, to dzięki ich postawie, możemy żyć teraz w wolnym kraju… Taki obraz harcerskiego krzyża nasiąkniętego krwią harcerskich pokoleń zmusza do zgięcia kolana i oddania hołdu tym, którzy „na wieczną odeszli wartę”… Zgięcia kolan przed tymi, którzy byli „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”.

Po przemówieniach zaproszonych gości o odsłonięcia tablicy pamiątkowej poproszeni zostali:

• Pan Marek Polański – Wicestarosta Powiatu Iławskiego,
  • Pani Lucyna Górnik – Zastępca Burmistrza Susza,
  • phm. Piotr Jakimowicz – Komendant Hufca ZHP Iława

Poświęcenia pomnika dokonał ksiądz Maciej Ruciński – Proboszcz Parafii św. Antoniego w Suszu.

Ponadto Komendant Hufca ZHP Malbork – phm. Tadeusz Orzęcki wręczył w imieniu suskich harcerzy i Komendy Hufca podziękowania dla osób, które przyczyniły się do powstania tego miejsca pamięci. Wyróżnieni zostali:

Państwo Agata i Tomasz Dudzicz oraz rodzice naszych harcerzy – Państwo Agnieszka i Marek Kaca, Pani Lucyna Górnik i Pani Sylwia Kochalska. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie w naszej inicjatywie.

Na zakończenie uroczystości został odczytany przez druhnę Julię Jaworską wiersz „Dniem czy nocą” -Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a zaproszone delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Harcerzy.

Asysty wojskowej podczas uroczystości udzieliła nam 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana oraz 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. 🫡🇵🇱

W uroczystościach wzięły udział sztandary 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Hufca ZHP Malbork, Hufca ZHP Iława, Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu, Nadleśnictwa Susz oraz delegacja Szkoły Podstawowej w Lubnowy.

Dziękujemy serdecznie Suski Ośrodek Kultury za pomoc w organizacji uroczystości. 💚

Cały post na Facebooku jest dostępny tutaj!