Dzień Myśli Braterskiej 2024 w Hufcu Malbork

10 lut

22 lutego to bardzo ważna data w środowisku harcerskim. Tego dnia, 1857 roku urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell. Tego samego dnia, w 1889 roku urodziła się żona generała, Olave Baden-Powell, która skauting promowała wśród żeńskiej części społeczeństwa. Tego dnia obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej.

Samo święto ma dosyć długą tradycję. Idea jego ustanowienia pojawiła się w 1926 roku w USA wśród żeńskiej części ruchu skautowego. To właśnie Skautki i Przewodniczki, podczas swojej 4 konferencji postanowiły, że w jednym dniu w roku w sposób szczególny będą myślały o innych skautkach i świętowały rozprzestrzenianie się ruchu skautowego na świecie. Z czasem idea wymyślona przez skautki została również przejęta przez skautów.

73 lata później, W 1999 roku, podczas XXX  Światowej Konferencji Skautek nazwę święta zmieniono na „Dzień Myśli Braterskiej”.

Dzisiaj „Dzień Myśli Braterskiej” jest jednym z ważniejszych wydarzeń w każdym harcerskim środowisku. Harcerze spotykają się wspólnie przy symbolicznym ogniu, aby podtrzymywać ducha braterstwa i przyjaźni.

Zapraszamy wszystkie drużyny na Bieg Harcerski organizowany przez Sztumski Związek Drużyn „Jednota” w dniu 24.02.2024r (sobota)! Zaczynamy o godzinie 9.30 na ulicy Nowowiejskiego 14T – Biblioteka Publiczna w Sztumie. Każda z drużyn może wystawić dwa patrole po 7 osób. Gromady zuchowe zaś trzy patrole po 10 osób.

Rozpoczniemy uroczystym apelem, po czym wszystkie patrole ruszą w miasto na bieg harcerski! Zgłoszenia na bieg są tutaj -> https://forms.office.com/e/iEPuz2tUd1 <- śpieszcie się! Czas do 17 lutego!